Avukatlık Kanunu’nda Değişiklik Teklifi Meclis’te: Sigortalı İşte Çalışma Hakkı Naylon Stajları Artıracak 

Ak Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Avukatlık Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Teklif göre; herhangi bir işte sigortalı olarak çalışılması avukatlık stajına engel teşkil etmeyecek. Hakim ve savcılar ve adayları hariç olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarında görev yapanlar, görevleri sırasında avukatlık stajı yapabilecek. Bu kişiler, avukatlık stajı boyunca aylıksız veya ücretsiz izinli sayılacak ve bu dönemde yıllık izinlerini kullanabilecek.

Avukatlık Kanunu’nda değişiklik teklifi Meclis’te: Sigortalı işte çalışma hakkı naylon stajları artıracak 

Adli Yardım Bürosu

Teklif, yaklaşık iki yıl önce çıkartılan ‘çoklu baro yasası’ sonrası aynı ilde birden fazla baronun bulunması durumunda yargı mercilerinin talebi üzerine yapılacak avukat görevlendirmelerinde de düzenleme yapılmasını öngörüyor. Buna göre; birden fazla baronun bulunduğu illerde her bir baro tarafından ‘adli yardım bürosu’ oluşturulacak. Yargı mercilerinin talebi üzerine yapılacak görevlendirmeler, Türkiye Barolar Birliği tarafından oluşturulan elektronik bilişim sistemi üzerinden, o ildeki avukatlar arasında eşitlik gözetilerek yapılacak.

Ödemelerde Puan Esas Alınacak

Teklif, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Türkiye Barolar Birliği hesabına aktarılan Adli Yardım ve CMK ödeneklerinin aynı ilde bulunan barolar arasında nasıl dağıtılacağına ilişkin de düzenleme içeriyor. Buna göre; ödeneklerin barolar arasında dağıtımında puanlama esas alınacak. Her baroya öncelikle 5 temel puan verilecek. Sonrasındaki puanlamalarda baroların üye sayıları ve il nüfusları baz alınacak. Barolara, kayıtlı her elli üye avukat ve her beş bin nüfus için bir puan verilecek. Her beş bin nüfus için tespit edilecek toplam puanın yüzde 40’ı o ilde bulunan barolar arasında eşit olarak, kalanı ise o ilde levhaya kayıtlı toplam avukat sayısına bölündükten sonra elde edilen rakamın her baronun üye sayısına çarpımı sorucu elde edilecek puana göre dağıtılacak.

Staj Dönemi Verimsiz Olacak’

Teklifi değerlendiren avukat Merve Ayvalı, sigortalı bir işte çalışmanın avukatlık stajının yapılmasına engel olmayacağı maddesine dikkat çekti. Ayvalı, naylon staj yapanların sayısının artabileceğini belirterek şunları kaydetti:“Mevcut haliyle dahi istenilen şekilde geçirilemeyen staj döneminin bu teklifle daha verimsiz olacağını düşünüyorum. Stajyer avukat, avukatlık mesleğini öğreneceği adliye ve hukuk bürosunda tamamlamak zorunda kalmayacak ve naylon stajların artması kaçınılmaz olacak. Başka bir yerde sigortalı çalışma hiçbir şekilde avukatlık stajının sağlıklı bir şekilde yürütülmesini sağlamaz.”

‘Bürolar Teşvik Edilmeli’

Ayvalı, staj soruna ilişkin çözüm önerilerini de sıraladı:“Sigortalılık halinin mevcut staj yerinden sağlanması yani stajyer avukatın çalıştığı hukuk bürosundan sigortalı gösterilmesi ve devletin bu bürolara teşvik sağlaması daha sağlıklı bir çözüm olacaktır. Zaten stajyer avukatların hiçbir geçim kaynağı olmadığı için mevcut düzenleme yetersizdir ancak teklifin stajyer avukatların stajlarını engellemediği bir şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.”

‘Sahada Çalışmadan Ruhsat Verilecek’

Ayvalı, “Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların görevleri sırasında staj yapabilmeleri için ücretsiz izin veya yıllık izinleri kullanmaları takdire bırakılmamalıdır. Bu da aynı şekilde mesleği sahada öğrenmeden alınan ruhsatlara sebep olacak ve mesleğin saygınlığını düşürecektir. Kamuda çalışanlar için daha somut ve gerçekçi çözümler üretilmelidir.” dedi.

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
default-featured-image
‘Örselenmiş kadın’ hukuk kriteri olsun
default-featured-image
Yargıtay son noktası koydu! Maaş geçiş promosyonu...
i
Ülkenin PKK İle Mücadelesinde Halkın Gaz Bombasından Etkilenmesi Hak İhlalini Oluşturmaz-AYM Kararı
773x435_cmsv2_c889a1f1-98d8-599f-ae50-11fe5d156835-4814412
12 Yıldır Süren Davada Taraf Uzun Yargılamadan Dolayı Tazminat Hak Eder
alkolsatisi
Polis, Gece 22.00'dan Sonra Alkol Satışı Yapıldığına İlişkin Alıcı Kılığında Büfeye Tuzak Kuramaz
ankara-bam-4-123-07-202016-05
Her Ne Kadar Eşi ,Uyuşturucunun Sanığa Ait Olduğunu Söylese de Sanığın Kabulu Etkin Pişmanlık Hükmünü Oluşturur
569ae394-95b6-4415-aff8-89b675fee871b18d927d-177b-4859-ba00-88e448e92846
Koronavirüs Dolayısıyla Kiranın Düşürüldüğüne İlişkin Haberin BAM Kararı
907441-642x340
Yargıtay, Faturanın Sahteliğinde Bu Hususlara Dikkat Ediyor
arabuluculuk-nihai-tutanaginin-sunulmamasi-gerekcesiyle-davanin-reddi_65b78
Arabuluculuk Nihai Tutanağının Sunulmaması Gerekçesiyle Davanın Reddi
aile_konutundaki_serh_nasil_kaldirilir_h11977_2550f
Aile Konutu Şerhinin Terkini İstemi
ziraat-bankasi-halkbank-vakifbank-garanti-bbva--4882707
Bankalara Rekabete Aykırı Davranışlar
752x395-milyonlarca-arac-sahibini-ilgilendiriyor-danistay-acikladi-artik-hacizli-araclar-1560862424685
Hacizli Aracın Tescil Talebi, Noter Satışından Sonra Konulan Hacizler