Türkiye’nin Tek Çocuk Adalet Merkezinde Duruşma Yapıldı

Erzurum’da bulunan Türkiye’nin tek Çocuk Adalet Merkezi’nde ilk kez bir duruşma görüntülendi. Çocuk dostu olarak tasarlanan duruşma salonunda mahkeme tarafından dolandırıcılık suçunun mağduru olan bir çocuğun beyanı, sanıkla yüz yüze gelmeden adli görüşme odasında uzman aracılığıyla alındı.

Erzurum’da bulunan Türkiye’nin tek Çocuk Adalet Merkezi’nde ilk kez bir duruşma görüntülendi. Çocuk dostu olarak tasarlanan duruşma salonunda mahkeme tarafından dolandırıcılık suçunun mağduru olan bir çocuğun beyanı, sanıkla yüz yüze gelmeden adli görüşme odasında uzman aracılığıyla alındı.
Adalet Bakanlığı tarafından çocuk dostu bir uygulama daha hayata geçirildi. 2 Mart 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanan İnsan Hakları Eylem Planı’nda da çocuk mahkemelerinin müstakil bir kampüs içinde yapılandırılmasına ilişkin model geliştirilmesine ve duruşma salonlarının çocuk dostu şekilde yeniden tasarlanmasına yönelik hedeflere yer verilmişti. Bu kapsamda Adalet Bakanlığı ile Erzurum Büyükşehir Belediyesi arasında pilot olarak Türkiye’nin ilk Çocuk Adalet Merkezi’nin Erzurum’da kurulmasına yönelik protokol imzalandı. Yürütülen çalışma sonucunda yapımı tamamlanan Çocuk Adalet Merkezi’nin açılışı Dünya Çocuk Hakları Günü’ne denk gelen 20 Kasım 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Bu merkezde çocukların üstün yararını koruyacak şekilde tasarlanan duruşma salonu, adli görüşme odaları gibi fiziki alanların yanı sıra çocuk dostu uygulamalar gerçekleştiriliyor. Mahkeme tarafından dolandırıcılık suçunun mağduru olan çocuğun beyanının sanıkla yüz yüze getirilmeden Çocuk Adalet Merkezi’ndeki adli görüşme odasında uzman aracılığıyla alınmasına karar verildi.

Evinden ekipler tarafından alındı
Maruz kaldığı suçtan fazlaca etkilendiği, bu nedenle kendisine etkin destek hizmeti sunulması gerektiği değerlendirilen mağdur çocuk ve ailesi, Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü’nün hizmet aracı ile uzman eşliğinde evinden alınarak Çocuk Adalet Merkezi’ne getirildi. Bu merkezde bulunan bekleme odasında uzman ile çocuk ön görüşme yaptı. Bu şekilde hem mağdur çocuğun stres ve kaygı düzeyi düşürüldü hem de yapılacak işlemle ilgili kendisine bilgi verildi. Sonrasında mağdur çocuk görüşme odasına alındı. Mahkeme tarafından Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla görüşme odasına bağlanılarak beyanı uzman aracılığıyla alındı. Beyan işlemi tamamlanan mağdur çocuk, ailesi ile birlikte yine Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü’nün hizmet aracı ile uzman eşliğinde evine bırakıldı. Türkiye’de ilk olan çocuk dostu bu uygulama sayesinde hizmet aracıyla ulaşımı sağlanan mağdur çocuk, adliye ortamında duruşma sırasını beklemeden, duruşma ortamına girmeden uzman aracılığıyla beyanını verdi. Bu uygulamanın yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
default-featured-image
‘Örselenmiş kadın’ hukuk kriteri olsun
default-featured-image
Yargıtay son noktası koydu! Maaş geçiş promosyonu...
i
Ülkenin PKK İle Mücadelesinde Halkın Gaz Bombasından Etkilenmesi Hak İhlalini Oluşturmaz-AYM Kararı
773x435_cmsv2_c889a1f1-98d8-599f-ae50-11fe5d156835-4814412
12 Yıldır Süren Davada Taraf Uzun Yargılamadan Dolayı Tazminat Hak Eder
alkolsatisi
Polis, Gece 22.00'dan Sonra Alkol Satışı Yapıldığına İlişkin Alıcı Kılığında Büfeye Tuzak Kuramaz
ankara-bam-4-123-07-202016-05
Her Ne Kadar Eşi ,Uyuşturucunun Sanığa Ait Olduğunu Söylese de Sanığın Kabulu Etkin Pişmanlık Hükmünü Oluşturur
569ae394-95b6-4415-aff8-89b675fee871b18d927d-177b-4859-ba00-88e448e92846
Koronavirüs Dolayısıyla Kiranın Düşürüldüğüne İlişkin Haberin BAM Kararı
907441-642x340
Yargıtay, Faturanın Sahteliğinde Bu Hususlara Dikkat Ediyor
arabuluculuk-nihai-tutanaginin-sunulmamasi-gerekcesiyle-davanin-reddi_65b78
Arabuluculuk Nihai Tutanağının Sunulmaması Gerekçesiyle Davanın Reddi
aile_konutundaki_serh_nasil_kaldirilir_h11977_2550f
Aile Konutu Şerhinin Terkini İstemi
ziraat-bankasi-halkbank-vakifbank-garanti-bbva--4882707
Bankalara Rekabete Aykırı Davranışlar
752x395-milyonlarca-arac-sahibini-ilgilendiriyor-danistay-acikladi-artik-hacizli-araclar-1560862424685
Hacizli Aracın Tescil Talebi, Noter Satışından Sonra Konulan Hacizler