Anasayfa » Mersin Barosu Meslekte Gelecek Grubu’ndan 24 Nisan Açıklaması

Mersin Barosu Meslekte Gelecek Grubu’ndan 24 Nisan Açıklaması

yazan hukukanaliz

Mersin Barosu yönetim kurulunun ABD’den gelen hukuksuz ithamlar karşısında sessizliğini koruduğu sırada Mersin Barosu Meslekte Gelecek Grubu üyesi avukatlar tarafından yapılan açıklamada ABD’nin ”soykırım” yalanlarına tepki gösterilip AİHM’nin Perinçek-İsviçre ve Ali Mercan-İsviçre kararlarının önemine dikkat çekildi.

”Her yıl 24 Nisan günü, gerek iç gerekse dış politikada, belirli kesimler tarafından, siyasal çıkarlar veya popülist olma uğruna ısıtılarak gündeme getirilen, bilimsel hiçbir dayanağı olmayan soykırım suçlamaları kabul edilmezdir.

1948 Birleşmiş Milletler Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi, “bir olayın soykırım olup olmadığını ancak yetkili bir mahkeme karar verebilir” demektedir.

Yine AİHM’in 15 Ekim 2015 Perinçek/İsviçre ve 28 Kasım 2017 Mercan/İsviçre kararlarına bakıldığında, 1915 yılı soykırım iddiasının ancak tarihsel bir tartışma olabileceği belirtilmiştir.

Tüm bunlara rağmen, uluslararası hukuka aykırı, tarih biliminden uzak, somut bilgi ve belgelere dayanmayan, çeşitli çıkarlar gözetilerek yapılan, beyanatları ŞİDDETLE KINADIĞIMIZI ve her konuda fikir beyan edip, ülke menfaatleri söz konusu olduğunda izlemekle yetinenlerin de ŞİDDETLE KINADIĞIMIZ ZİHNİYETTEN FARKLI OLMADIĞINI beyan ederiz…”

Benzer Yazılar

Bir Yorum Bırak