Anasayfa » Semih Çetin, Bildirinin Ardındaki Sis Perdesini Araladı

Semih Çetin, Bildirinin Ardındaki Sis Perdesini Araladı

yazan hukukanaliz

Emekli Tümamiral Semih Çetin, kendisinin imza atmadığı bildiri hakkında konuştu. Çetin bildirinin kendisine İyi Partili emekli amiral Ergun Mengi tarafından gönderildiğini söyledi. Çetin bildiri hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Kıvanç Özdal

Emekli amirallerin bildirisi tartışılmaya devam ediyor.

Bildirinin şekillendiği Whatsapp grubuna üye olan ve bildiriyi imzalamayan Emekli Tümamiral Semih Çetin bildiriyi neden imzalamadığını ve nasıl yayınlandığıyla ilgili ilgili önemli bilgiler paylaştı.

NEDEN BİLDİRİYE İMZA ATMADI?

Semih Çetin 8 Nisan akşamı Halk TV’de katıldığı televizyon programında emekli amirallerin bildirisini neden imzalamadığını şu şekilde açıkladı:

– Şimdi bu dönemde (Balyoz döneminde) söylediğim yanlış kararların altına imza atan ayrıca daha düşük rütbede olup da Balyoz’dan sanık olan arkadaşlarına sırtını dönen, onlarla ilgilenmeyen birkaç amiral bu duyuruyu imzalamış. Ben bunu görünce imzalamayacağımı söyledim. Bunu da grupta yayınlayarak olayı bitirdim. Metni bile okumadım.

SON TASLAK İLE YAYINLANAN METİN FARKLI MI?

Emekli Tümamiral Semih Çetin, daha sonra meraktan metni okuduğunu ve metin içinde darbe iması görmediğini ifade etti.

Konuklardan Emekli Askeri Hakim Ahmet Zeki Üçok’un sorusu üzerine Amiraller Whatspp Grubundaki son taslak ile yayınlanan metinde farklar olduğu ortaya çıktı. Çetin son taslakta “Yüce Türk Milleti” ifadesi yer almadığını ve metindeki tarihin 6 Nisan Salı günü olduğunu söyledi:

– Darbe iddiaları ortaya çıkınca hemen Whatsapp Grubundaki yazışmalara döndüm. Acaba orada belirli bir konuşma olmuş mu? “Bu bildiriye şu saatte yayınlayalım, gece yarısı yayınlayalım” diye bir konuşma olmuş mu? Öyle bir şey yok. Bildiri hazırlanmış konulmuş oraya, görüşü olanlar konuşmuş. Bana geldiğinde son taslaktı ve “Yüce Türk Milletine” diye bir başlık yok. Yayına bağlanmadan açıp bildiriye bir daha baktım. Çok enteresan bir şey gördüm. Bildirinin altında 6 Nisan 2021 yazıyor. Yani hazırlayanlar bunu salı günü yayınlamayı planlamış. Ama çok ilginç bir şekilde 4 Nisan’da bu basına sızıyor.

SEMİH ÇETİN’E BİLDİRİYİ KİM GÖNDERDİ?

Semih Çetin üye olduğu Whatsapp Grubunda bildiri tartışılırken müdahil olmadığı için bildirinin daha sonra kendisine gönderildiğini belirtti. Çetin bildiriyi kendisine İyi Partili emekli amiral Ergun Mengi‘nin gönderdiğini ifade etti.

ÇETİN’DEN DİKKAT ÇEKİCİ TWEET: “HIZA BAKIN”

8 Nisan’da Halk TV’deki programa konuk olan Emekli Askeri Hakim Ahmet Zeki Üçok, emekli amirallerin bildirisini ilk kez yayınlayan Veryansın TV‘ye seslendi. Üçok, “Veryansın’daki arkadaşlarımız savcı ile konuşsun, burada bir kumpas var” dedi.

Emekli Tümamiral Semih Çetin de 9 Nisan’da bu konuya dikkat çeken tweet’ler attı. Çetin şunları söyledi:

– Bildiriyi imzalayan bir Amiralden aldığım bilgiye göre; dün akşam yayınladığım belgenin tarihi değiştirilmiş, Yüce Türk Milleti ifadesi eklenmiş hali 2250’de grupta son kez yayınlanmış, 4 dakika sonra da Veryansın TV’de yayınlanmış. 4 dakikada 104 amiralin onayı nasıl alınır.

– Bildiriyi imzalayan bir Amiralden aldığım bilgiye göre; dün akşam yayınladığım belgenin tarihi değiştirilmiş, Yüce Türk Milleti ifadesi eklenmiş hali 2250’de grupta son kez yayınlanmış, 4 dakika sonra da Veryansın TV’de yayınlanmış. 4 dakikada 104 amiralin onayı nasıl alınır.

Benzer Yazılar

Bir Yorum Bırak