Türk Hukuk Enstitüsü: ”Suçu ve suçluyu öven açıklamaların ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi hukuki garabettir”

Türk Hukuk Enstitüsü Genel Merkezi, Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanması süreci ile igili basın açıklamasında bulundu:

Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın Hadsiz Açıklamaları ve Akabinde Yaşanılan Süreçle İlgili Kamuoyu Açıklamamız

Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik ihanet kokan, mesnetsiz ve haddi aşan sözler sarf etmiştir. Bu sözler, işgal ettikleri makamları kullanarak hain terör örgütünün söylemlerini ve ithamlarını meşrulaştırma amacı taşımaktadır. Kendilerine terör örgütü tarafından biçilen rolleri oynayan bu şahıs ve destekçilerinin yaptıkları açıklamaların herhangi teknik, hukuki, bilimsel bir dayanağı bulunmamaktadır.

Söz konusu şahsın yapmış olduğu açıklamaklar sonucunda, savcılık makamı harekete geçmiş şahıs “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan emniyet tarafından gözaltına alınmıştır. Daha sonra Ankara’ya sevk edilerek savcılık kanalıyla ifadesi alınmış ve bağımsız Türk mahkemeleri tarafından tutuklanmıştır.

Söz konusu şahsın gözaltına alınmasıyla birlikte Türk ve Türkiye düşmanları birer birer ortaya çıkmıştır.

Bugün verilen tutuklama kararıyla birlikte söz konusu soruşturmanın başından sonuna kadar insan hakları maskesi altında Adana, Antalya, İzmir, Adıyaman, Ağrı, Batman, Bingöl, Tunceli, Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van, Ankara 1 Nolu ve Bitlis Baroları tarafından açıklamalar yapılmıştır.

Adı geçen baroların sözde yöneticilerinin milletimizin milli acılarını paylaşan num tek bir açıklama yaptıkları görülmemiştir. Avukatlık mesleğini geliştirmek, mesleki dayanışmayı sağlamakla görevli olan barolar bunun aksine vatanımızın ve milletimizin aleyhine hareket etmekte adeta yarışır hale gelmiştir.

Terör örgütlerini, suçu ve suçluyu öven açıklamaların sözde barolar ve siyasiler tarafından ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi hukuki garabettir, yasalara ve vicdanlara aykırıdır.

Hukuku ve normlarını en iyi şekilde bilmesi gereken meslek kuruluşu olan barolar tarafından yapılan söz konusu açıklamalar, hukuki olmadığı gibi siyasi ve magazinsel olmaktan öteye geçmemektedir. Fiili ve faili, suç teorisi ve suçun unsurları açısından değerlendirmek yerine insan hakları, ifade özgürlüğü gibi değerleri sömürerek, başka bir deyişle değer istismarcılığı yaparak kaleme alınan bu açıklamalar planlı, programlı, sistematik saldırının bir parçasıdır. Terör örgütü propagandası suçu, bir bütün olarak toplumun ya da belirli bir kesimin inanç, tutum ve davranışlarını yönlendirmek amacıyla bilinçli olarak seçilmiş bilgi, olgu ve savları sistemli bir çaba ve çeşitli araçları kullanarak yayma etkinlikleridir. Propaganda; geniş bir kitleyi, belirli hedefler doğrultusunda ikna etme çabasıdır. Şebnem Korur Fincancı tarafından yapılan tam olarak budur. Hain terör örgütünün sahada uğradığı yıkımı örtmek ve operasyonları önlemek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetlerine attığı iftiraları ezbere dayalı öğretilerle papağan misali tekrarlamıştır.

Özellikle milli ve yerli savunma sistemlerimizin terörle mücadelede kullanılmaya başlanmasıyla elde edilen başarılar milletimizi haklı olarak sevindirmektedir.

Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve diğer tüm güvenlik güçlerimizle gurur duymak, sonuna kadar destek verip dua etmek milli ve manevi bir vecibedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ni yıpratmaya çalışanlar için vakit adaletin karşısında hesap verme vaktidir. Darısı ihanet çukurunda yer alan tüm hainlerin başınadır.

Türk Hukuk Enstitüsü olarak hukuki süreçlerin takipçisi olacağımızı, milletimiz ve devletimiz aleyhine hareket edenlerin hak ettikleri cezayı almaları için meşru tüm zeminlerde mücadele vereceğimizi önemle belirtmek isteriz.

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
default-featured-image
‘Örselenmiş kadın’ hukuk kriteri olsun
default-featured-image
Yargıtay son noktası koydu! Maaş geçiş promosyonu...
i
Ülkenin PKK İle Mücadelesinde Halkın Gaz Bombasından Etkilenmesi Hak İhlalini Oluşturmaz-AYM Kararı
773x435_cmsv2_c889a1f1-98d8-599f-ae50-11fe5d156835-4814412
12 Yıldır Süren Davada Taraf Uzun Yargılamadan Dolayı Tazminat Hak Eder
alkolsatisi
Polis, Gece 22.00'dan Sonra Alkol Satışı Yapıldığına İlişkin Alıcı Kılığında Büfeye Tuzak Kuramaz
ankara-bam-4-123-07-202016-05
Her Ne Kadar Eşi ,Uyuşturucunun Sanığa Ait Olduğunu Söylese de Sanığın Kabulu Etkin Pişmanlık Hükmünü Oluşturur
569ae394-95b6-4415-aff8-89b675fee871b18d927d-177b-4859-ba00-88e448e92846
Koronavirüs Dolayısıyla Kiranın Düşürüldüğüne İlişkin Haberin BAM Kararı
907441-642x340
Yargıtay, Faturanın Sahteliğinde Bu Hususlara Dikkat Ediyor
arabuluculuk-nihai-tutanaginin-sunulmamasi-gerekcesiyle-davanin-reddi_65b78
Arabuluculuk Nihai Tutanağının Sunulmaması Gerekçesiyle Davanın Reddi
aile_konutundaki_serh_nasil_kaldirilir_h11977_2550f
Aile Konutu Şerhinin Terkini İstemi
ziraat-bankasi-halkbank-vakifbank-garanti-bbva--4882707
Bankalara Rekabete Aykırı Davranışlar
752x395-milyonlarca-arac-sahibini-ilgilendiriyor-danistay-acikladi-artik-hacizli-araclar-1560862424685
Hacizli Aracın Tescil Talebi, Noter Satışından Sonra Konulan Hacizler