Anasayfa » Fethi Sekin anıtı önünde PKK iftiralarına suç duyurusu

Fethi Sekin anıtı önünde PKK iftiralarına suç duyurusu

yazan baro

İzmir Adliyesi önünde 5 yıl önce polis Fethi Sekin’i katleden PKK bombasıyla yaralananlardan biri de Av. Bülent Karagöz’dü. Av. Karagöz ile yedi meslektaşı, dün aynı yerde PKK’nın kimyasal silah iftiralarını dillendiren avukat hakkında suç duyurusunda bulundu.

Aydınlık gazetesinden Füsun İkikardeş’in haberine göre İzmir Barosu avukatlarından Bülent Karagöz, meslektaşlarıyla birlikte İzmir Adliyesi C Blok önünde önce basın açıklaması, sonrasında suç duyurusu yaptı.

Karagöz, 22 Ekim günü toplanan İzmir Barosu Genel Kurulu’nda kürsüden TSK’ya ‘kimyasal silah kullandı’ iftirasını atan Av. Aryen Turan hakkında suç duyurusu yapacaklarını duyurdu. Açıklama çevredeki vatandaşlar ve hukukçular tarafından alkışlarla karşılandı.

Vatan Partisi Konak İlçe Başkanı olan Av. Bülent Karagöz, beş yıl önce PKK’nın bombalı ve silahlı saldırısında yaralandığı, şimdi Şehit Fethi Sekin Anıtı’nın bulunduğu yerde konuştu. “Neden” diye sorduğumuzda, “PKK’ya karşı Fethi Sekin kararlılığıyla, Mahmut Esat Bozkurt ruhuyla mücadeleye devam edeceğimizi göstermek için.” yanıtını verdi.

‘TÜRK MİLLETİ ORDU-MİLLETTİR’

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Bildiğiniz gibi 22 Ekim Pazar günü yapılan İzmir Barosu’nun 2022 yılı Olağan Genel Kurulunda, PKK’nın uzantısı Özgürlük İçin Hukukçular Derneği adına konuşan Av. Aryen Turan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin PKK terör örgütüne yönelik operasyonlarda  kimyasal silah kullandığı iftirasını atmıştır.

“Ordumuz kimyasal silah kullanmaz. Türk Milleti ordu-millettir. Türk Ordusu Peygamber Ocağıdır, şanlıdır, kahramandır, mazlumun yanında, zalimin karşısındadır, bağımsızlık, bütünlük, barış, huzur ve güvenliğimizin teminatıdır.   

“Genel Kurulda söyledik. Burada tekrar edelim. İzmir Barosu kürsüsü, terör örgütlerinin kürsüsü değildir. Türkiye Cumhuriyeti Devletine, vatanın bölünmez bütünlüğüne, milletin birliğine bağlı avukatların, Mustafa Kemal’in Askerleri’nin, Türk Milletinin kürsüsüdür.

“Türk Milletinin kürsülerinden vatan, millet, devlet düşmanları, iftira atamaz, yalan söyleyemez. Böyle bir iftiraya demokrasi, düşünce ve ifade özgürlü denilerek sessiz kalınamaz, izin verilemez. Türk avukatları olarak sessiz kalmadığımız gibi hukukun gereği olarak Av. Aryen Turan’ın cezalandırılması için Türk Yargısına başvuruyoruz.”

Öte yandan, İzmir Barosu Olağan Genel Kurul toplantısında “Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle mücadele operasyonlarında kimyasal silah kullandığını” ileri süren avukat hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca resen soruşturma açıldı. Görevlendirilen savcıların konuşmayla ilgili inceleme yürüttüğü belirtildi.

BARO’DAN KOVUŞTURMA TALEBİ

Av. Bülent Karagöz ile birlikte İzmir Barosu’na kayıtlı 7 avukat, suç duyurusu ile yetinmedi, İzmir Barosu Başkanlığı’ndan üç avukat hakkında disiplin kovuşturması talep etti. İftirayı Genel Kurul kürsüsünden dillendiren Av. Aryen Turan’ın “Devletin kurum ve organlarını aşağıladığını” vurgulayan avukatlar Önceki Baro Başkanı Av. Özkan Yücel ve Divan Başkanı’nın da iftirayı “fikir özgürlüğü” diyerek kapatmaya çalışarak suç işlediğini belirtti. Divan Başkanı Pulat Hüseyin Gago hakkında “İftiraya sessiz kalarak Baro’nun itibar ve saygınlığını zedelemesine neden olmak”, önceki Baro Başkanı Av. Özkan Yücel hakkında da “İftiranın düşünce ve ifade özgürlüğü olduğunu söyleyerek işlenen suçu aklamak, yalan ve iftira suçunu işleyenlere cesaret vermek” suçlamalarıyla disiplin kovuşturması geçirmesini talep ettiler.

Av. Karagöz, son genel kurulda yeniden seçilen Çağdaş Avukatlar Grubu’nun çizgisini de sert bir dille eleştirdi: “Atatürkçülükleri, cumhuriyetçilikleri sahtedir. PKK/HDP’yi korumakta ve cesaretlendirmektedirler. Kimyasal silah iftirası atanlar, koruyanlar, sessiz kalanlar, ABD’nin Türkiye’ye yönelik emperyalist planlarının piyonudurlar. Türk Milletini ve tüm meslektaşlarımızı, ABD emperyalizmine karşı, piyon terör örgütleri PKK/HDP ve FETÖ’ye karşı, aynı Milli Mücadele yıllarında olduğu gibi Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında, Türk Bayrağı altında birleşmeye çağırıyoruz.”

Benzer Yazılar

Bir Yorum Bırak