Şiddete Karşı Psikososyal Birimler Güçlendirilmeli

6284 sayılı yasaya göre hakim gerekli görürse şiddet gösteren eş hakkında psikososyal rapor isteyebiliyor.

Bu raporların zorunlu hale getirilmesi gerektiğini ifade eden Av. Zühre Genişel uzaklaştırma kararının süresi ve ek önlemlerin belirlenmesinde raporların kullanılmasının şiddeti önlemede yararlı olacağını söyledi.

Uzaklaştırma kararı alınan fail ve mağdurlarla ilgili verilecek psikososyal destekler, yeni şiddet olaylarını engelleyebilir. Şiddete karşı tedbir olarak uygulanan uzaklaştırma kararlarının ardından yaşanan aksaklıklar, yeni şiddet olaylarını gündeme getiriyor. Vatan Partisi Öncü Kadın Hukuk Bürosu Başkanı Av. Zühre Genişel ve Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Yönetim Kurulu üyesi Av. Elif Eskin, uzaklaştırma kararlarıyla birlikte ek tedbirlere ihtiyaç olduğunu söyledi. Samsun’da Gülbahar Kaya, kendisine şiddet uyguladığı gerekçesiyle 1 aylık uzaklaştırma kararı sona eren eşi B.K. tarafından öldürüldü. Diyarakır’da ailesine şiddet uyguladığı için 3 kez evden uzaklaştırılan M.B., kararın bitiminde evine döndü. Yaşanan tartışmanın ardından 18 yaşındaki oğlunu öldüren M.B. eşini ve kızını da ağır yaraladı. Bursa’da 6 ay önce ayağı kırılan K.B., kocası Ş.B. hakkında uzaklaştırma kararı için başvurdu. Şikayetini geri alan K.B. eşi tarafından bıçaklandı. Gaziantep’te eşi Y.G.’den şiddet gören S.G. uzaklaştırma kararı aldırdı. Aile büyüklerinin araya girmesinin ardından evine döndü. Şiddet evdeki bebeğe yöneldi. Eşi Y.G.’nin 2 aylık bebeği döverken çekilen görüntüleri Türkiye’yi sarstı. 

Bunlar, son 6 ayda basına yansıyan olaylar. Uzaklaştırma kararı ile şiddetten korunan ve haberlere yansımayanlar da var. Öncü Kadın Hukuk Bürosu Başkanı Av. Zühre Genişel, uzaklaştırma kararlarının etkili ancak tek başına yeterli olmadığını söyledi. 

‘Her Bir Dosyaya Özel İnceleme’

Psikososyal raporlarla bu kararların desteklenmesi ve rehabilitasyon sürecinin de başlaması gerektiğini ifade eden Av. Genişel’in önerileri şöyle: “Failin şiddet eğiliminin değerlendirilmesi için psikososyal raporlar hazırlanmalı. Rehabilitasyon süreci, elektronik kelepçe ya da uzaklaştırmanın devamı gibi kararlar her bir dosyaya özel olarak planlanmalı, değerlendirilmeli. Failin şiddet eğilimine yönelik rehabilitasyon süreci kadar mağdurun da gördüğü şiddet nedeniyle kendini güçsüz, yalnız hissetmesi ve bu ruh halinden çıkması için desteklenmesi gerekiyor. Adres değişikliği, kimlik bilgilerinin gizlenmesi, ikamet adresinin gizlenmesi, sığınma evine alınması gibi mağdur yönünden ek tedbirler olabileceği gibi faille ilgili de ek tedbirler alınabilir.”

‘Özel Birimler Oluşturulmalı’

6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’a göre hakimin istemesi halinde şiddet uygulayan kişi hakkında ayrıntılı psikososyal rapor hazırlanabiliyor. Av. Genişel, bu raporların isteğe bağlı değil zorunlu hale getirilmesi gerektiğini söyledi. Av. Genişel, “Bu raporların her bir dosya için özel olarak hazırlanması için ilgili birimlerin güçlendirilmesine, kadro tahsisine ihtiyaç var. Adliyelerde buna yönelik bir birim yok, sosyal çalışmacılar aracılığıyla yapılıyor. Bu işe özel birimler oluşturulmalı” dedi. 

‘Seferberliğe İhtiyaç Var’

Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Yönetim Kurulu üyesi Av. Elif Eskin de, uzaklaştırma kararı ile birlikte hem mağdura hem de faile yönelik psikososyal destek verilmesinin etkili olacağını söyledi. Av. Eskin, “Bu işin uzmanı olan eğitimini alan kişilerin, failin ne kadar ileri gidebileceğine ilişkin bir öngörüsü olacaktır. Failin durumuna ilişkin gözlemler, mağdur ve tanık beyanlarına göre alınan kararlar şiddeti daha engelleyici olabilir. Tek başına uzaklaştırma kararı ile şiddeti önlemek mümkün değil, toplumsal, kültürel olarak da bu yönde bir seferberlik ihtiyacı var” dedi.

İyi Hal İndirimi Değişiyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın talimatı ile, kamuoyunda tartışmalara yol açan iyi hal indiriminde değişiklik yapılması için çalışma başlatıldı. Adalet Bakanlığı bürokratları, mevzuatı tarayarak bu konuda yapılacak değişiklik için ilk adımı attı.

Bakan Bozdağ, önceki gün Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Toplantısı’nda, “Kravata göre, boyun bükmeye göre indirimler üzerinde durup bu konuda da yeni adım atmak gerektiğine inanıyorum. İyi hal indirimi, kravattan, elbiseden, bıyıktan, saçtan, sakaldan değil, suçun failinin gerçek pişmanlığı üzerinden uygulanan bir ceza indirim nedenidir. Eğer yasa gerektiriyorsa yasayı değiştirerek, eğitim gerekiyorsa eğitim yaparak bu konunun önüne geçme konusunda kararlı olduğumu ifade etmek isterim” ifadelerini kullanmıştı.(Aydınlık-Özlem Konur Usta)

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
default-featured-image
‘Örselenmiş kadın’ hukuk kriteri olsun
default-featured-image
Yargıtay son noktası koydu! Maaş geçiş promosyonu...
i
Ülkenin PKK İle Mücadelesinde Halkın Gaz Bombasından Etkilenmesi Hak İhlalini Oluşturmaz-AYM Kararı
773x435_cmsv2_c889a1f1-98d8-599f-ae50-11fe5d156835-4814412
12 Yıldır Süren Davada Taraf Uzun Yargılamadan Dolayı Tazminat Hak Eder
alkolsatisi
Polis, Gece 22.00'dan Sonra Alkol Satışı Yapıldığına İlişkin Alıcı Kılığında Büfeye Tuzak Kuramaz
ankara-bam-4-123-07-202016-05
Her Ne Kadar Eşi ,Uyuşturucunun Sanığa Ait Olduğunu Söylese de Sanığın Kabulu Etkin Pişmanlık Hükmünü Oluşturur
569ae394-95b6-4415-aff8-89b675fee871b18d927d-177b-4859-ba00-88e448e92846
Koronavirüs Dolayısıyla Kiranın Düşürüldüğüne İlişkin Haberin BAM Kararı
907441-642x340
Yargıtay, Faturanın Sahteliğinde Bu Hususlara Dikkat Ediyor
arabuluculuk-nihai-tutanaginin-sunulmamasi-gerekcesiyle-davanin-reddi_65b78
Arabuluculuk Nihai Tutanağının Sunulmaması Gerekçesiyle Davanın Reddi
aile_konutundaki_serh_nasil_kaldirilir_h11977_2550f
Aile Konutu Şerhinin Terkini İstemi
ziraat-bankasi-halkbank-vakifbank-garanti-bbva--4882707
Bankalara Rekabete Aykırı Davranışlar
752x395-milyonlarca-arac-sahibini-ilgilendiriyor-danistay-acikladi-artik-hacizli-araclar-1560862424685
Hacizli Aracın Tescil Talebi, Noter Satışından Sonra Konulan Hacizler