Anasayfa » Seçimlerde Baraj Değişikliği Geliyor

Seçimlerde Baraj Değişikliği Geliyor

yazan hukukanaliz

Seçim barajını düşürecek kanun teklifinde sona gelindi. Seçim barajını yüzde 10’dan yüzde 7’ye düşürülmesini ön gören kanun teklifinin 1-2 hafta içinde TBMM Başkanlığı’na sunulması bekleniyor.

Cumhur İttifakı’nın hazırladığı, seçim barajını yüzde 10’dan yüzde 7’ye düşürülmesini ön gören kanun teklifinin 1-2 hafta içinde TBMM Başkanlığı’na sunulması bekleniyor.

AK Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre, AK Parti ve MHP kurmaylarının 1,5 yıldır üzerinde çalıştığı, siyasi partiler kanunu ile seçim kanunlarında değişiklik öngören kanun teklifinde sona gelindi. 15 maddelik kanun teklifiyle, yüzde 10 olan seçim barajı yüzde 7’ye düşürülecek, seçmenlik vasfı kazanan vatandaşların bunu kaybetmesi engellenecek ve partinin seçime girme yeterliliği kazanması için Meclis’te grup kurma şartı kaldırılacak. Düzenlemenin, 1-2 hafta içinde TBMM Başkanlığı’na sunulması beklenirken, teklifte dar bölge ya da daraltılmış bölge gibi seçenekler olmayacak. Seçim kanunlarında yapılan değişikliklerin 1 yıldan önce gerçekleşecek seçimde uygulanamaması nedeniyle, ‘erken seçim’ algısı oluşturmamak için teklifin şubat ayına kadar bekletildiği belirtildi.(Aydınlık)

Benzer Yazılar

1 yorum

M. Duran 28/01/2022 - 12:23

Bu değişimde seçme ve seçilme kanunlarında halk lehine olumlu bir değişiklik var mı, ben ona bakarım. Meselâ, seçimlerde tercihli oy sistemi… yok böyle bir şey. Var olan parti lehine değişiklik. Cumhur İttifakının küçük ortağı (MHP) oy kaybedip gurup kuramayacağı için baraj düşürülüyor.. Lider sultası yine devam edecek. Halkın değil, liderin ve partinin dediği olacak.

cevap

Bir Yorum Bırak