Anasayfa » Basın Analiz: Anayasa Mahkemesi Üye Seçimi

Basın Analiz: Anayasa Mahkemesi Üye Seçimi

yazan hukukanaliz

Türkiye Barolar Birliği’nin AYM üyeliğine aday avukatları belirlediği seçimde en yüksek oyu alan Çorum Barosu Başkanı Av. Kenan Yaşar TBMM Genel Kurulu’nda yapılan oylama sonucu AYM üyeliğine seçildi. AYM üyeliği seçimlerinin ardından basına yansıyan yorumları Hukukanaliz okurları için derledik:

Birgün Gazetesi:

Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) gönderdiği üç aday içerisinden Çorum Baro Başkanı Kenan Yaşar Anayasa Mahkemesi Üyeliği’ne seçildi. Geçmişte AKP Çorum İl Başkan Yardımcılığı da yapan Yaşar, 2015 genel seçimlerinde AKP milletvekili aday adayı olmuştu.

Bianet:

Bu sonuçlar,  AYM’de sürmekte olan HDP’nin kapatılması davasını çok yakından ilgilendiriyor. Yargı bağımsızlığının alt kademe mahkemeleri ve Hakimler ve Savcılar Kurulu’nda büyük ölçüde ortadan kalktığının tartışıldığı koşullarda, AYM’nin Erdoğan’ın doğrudan  nüfuz alanına girmiş olması HDP için de adil yargılama beklentisini aşağılara çekiyor ve muhtemel kararı şimdiden tartışmalı hale getiriyor. 

Gazeteoksijen.com:

Avukat kontenjanı için yapılan seçimle başta HDP’nin kapatma davası olmak üzere birçok dosyayı etkileyecek önemli bir değişim yaşandı. Çorum Barosu Başkanı Kenan Yaşar’ın AYM üyeliğine seçilmesi, AKP’nin heyetteki ağırlığını artırdı

Halktv.com.tr (Gazeteci İsmail Saymaz’ın söyleşisi):

İsmail Saymaz:’Çoklu baroya destek vermiş miydiniz?’’

Av. Kenan Yaşar: ‘’Tam tersine, en çok karşı çıkan bizdik. Arkadaşların eylemi farkındalık oluşturdu ama biz de müzakerelerde bulunarak, AK Parti’yle bağlantımızdan dolayı her yere uygulanmasının önüne geçtik. Hatta Ankara ve İstanbul’da kurulmasının da doğru bulmadığımı ifade ettim.’’

Medyascope:

AYM’de göreve başlamasının ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) hakkında açılan kapatma davası dosyasının önüne geleceği ve siyasi geçmişinin AYM’deki dengeleri değiştireceği yorumları üzerine ise Yaşar, şöyle konuştu:

“Dosyayı incelemeden fikir beyanında bulunmak doğru değil. Ben insanların şahsıma güveneceğine inanıyorum. Anayasa Mahkemesi’nin işleyişi farklı ve belli bir süre sonra vakıf olacağım işleyişe. Anayasa ve evrensel hukuk ilkeleri ön planda olacaktır. Anayasa Mahkemesi’nde dengeden bahsedilmesi bile hoş değil. Evrensel hukuk ilkelerine ve anayasaya göre karar vereceğim. Bu önyargıyla hareket edenler, belki yarın haksız çıktıklarını görecekler.”

Evrensel Gazetesi  (Meltem Akyol):

Yaşar’ın seçilmesi sonrası Türkiye Barolar Birliği’ne seçim sürecini yönetemedi eleştirileri yapıldı. Eleştirilere ilişkin konuşan Tunceli Baro Başkanı Kenan Çetin, Türkiye Barolar Birliği’ne eleştirilerini şöyle sıraladı:

“Barolar organize olamadı. En azından aday adayları bir gün önceden baro başkalarıyla buluşturup tanıştırılabilirdi. Çünkü bazı adaylar bilinmiyordu. Barolar birliği seçimini almış bir yönetimin organizasyon eksikliği de vardı. ‘Buraya dahil olmayalım, biz karışmayalım’ adına bir örgütlenmeye gidilmemesi eksikti. Şu açıktı, Kenan Yaşar Cumhur ittifakının adayıydı, o da seçim havasına yansıdı. Genel merkezlerin ve siyasetçilerin de baro başkanlarını aradığını, hatta ‘oyunun fotoğrafını çek gönder’ dediklerini biliyoruz. Böyle bir gerçeklik varken, ‘biz karışmayalım’ önemli bir eksikliğe neden oldu.”

Son yıllarda liyakat kültürünün yerini sadakat kültürünün aldığını söyleyen Çetin, Kenan Yaşar’a da HDP kapatma davası da dahil bütün meselelerde hukuka uygun davranma çağrısı yaptı: “Umarım ve dilerim ki ‘Beni Cumhur İttifakı destekledi’ diyerek HDP kapatma davasında ‘evet’ demez. Hukukun üstünlüğüne uygun davranır.”

Aydınlık Gazetesi:

AYM’nin yeni üyesi Amerikancıları rahatsız etti

Barosu Başkanı Kenan Yaşar, Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine seçildi. Yaşar’ın AYM üyeliği Amerikancıları rahatsız etti. Batı tarafından fonlanan medya organları Yaşar’ı hedef alırken firari FETÖ’cüler de rahatsızlığını gizlemedi.

ABD ve Avrupa merkezli vakıflar tarafından desteklenen Medyascope, Bianet ve yaptığı haberlerle Türkiye’yi hedef alan T24, Diken gibi sitelerle birlikte firari FETÖ’cüler, AYM üyeliğine seçilen Kenan Yaşar’ı hedef aldı. Foncu medya yeni üyenin HDP’nin kapatılması davasını etkileyebileceğine dikkat çekti.

Firari FETÖ üyeleri Adem Yavuz Arslan, Emre Uslu, Yavuz Baydar da Kenan Yaşar’ın Anayasa Mahkemesi Üyesi seçilmesine “tepki” gösterdi. Baydar, kişisel Twitter hesabından “Hayırlı olsun” imasında bulunurken FETÖ’nün medya organları Bold Medya ve Kronos da Yaşar’ın Ak Parti’den milletvekili adayı olması üzerinden rahatsızlıklarını ifade etti.

Benzer Yazılar

1 yorum

Gazi 30/01/2022 - 13:53

Basın haberleri hazırlanıyor ! Herkes Kendi ağacını taşlar haber kaynağı Olarak ! Anlaşılan o ki yaşar Her ne kadar AKP’nin vekil adayı olarak il başkanlığı için hizmette bulunması bir plan ve proje kapsamında yetişmiş……. insan ! Göreceğiz hizmet Halkı ! için mi Yoksa Hak için mi ….! Halkı ???? !!!!! İçin olduğunu unutmayın Bir köşeye yazın ! AKP yönetimi olaya bizi kandırdı diye züğürt teselli etmeye çalışacak ! Evet bindik bir alamete giriyoruz kıyamete…. Rahmetli Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi Allah Azîz Necip Türk Milleti ne Böyle Bir istiklal marşı yazdirtmasın Amin

cevap

Bir Yorum Bırak