Anasayfa » Bir Yeni Hukuk Fakültesi Daha Kuruldu

Bir Yeni Hukuk Fakültesi Daha Kuruldu

yazan hukukanaliz

01.06.2021 tarihli 4055 sayılı Cumhurbaşkanı Kararına göre bir yeni hukuk fakültesi daha açıldı. Cumhurbaşkanı kararına göre Ege Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi açıldı.

Bu kararla birlikte hukuk fakültesi sayısı 87’ye yükseldi.

Türkiye’de hukuk fakültelerinin çokluğu her yıl binlerce mezun vermesine, verilen eğitimlerin kalitesinin düşmesine ve hukuk mezunlarında işsizliğe neden olmaktadır. Neredeyse her şehirde bir üniversite, her üniversitede de bir hukuk fakültesi olduğu için öğrenciler akademisyenlere zar zor ulaşmaktadır. Dolayısıyla akademik yetersizlik, nitelikli eğitimin de önünü kesmekte ve mezun olan öğrencilerin de iş bulmasını engellemektedir.

YÖK Genel Kurulu, 11 Şubat 2021 tarihli kararıyla hukuk fakültelerine giriş başarısını 125 binden 100 bine yükseltmişti. Bu yıl içerisinde açıklanan İnsan Hakları Eylem Planı’na iki yıl içinde hukuk fakültelerinin öğrenim süresini beş yıla çıkarma planı da eklenmişti. Ayrıca avukatlık yapabilmek için avukatlık sınavı da getirilmişti. Tüm bu gelişmelere rağmen hukuk fakültelerinin niteliğini artırmak yerine yeni hukuk fakülteleri açmak hem işsizliğe hem nitelik tartışmalarına bir çözüm getirmeyecektir.

Benzer Yazılar

Bir Yorum Bırak