ÜRETİMDEKİ KADININ KREŞ SORUNU

Şenay KOÇYİĞİT ÖZDOĞAN
İş Güvenliği Uzmanı


Kadınlarımızın üretimin her alanında aktif yer alması ülkemizin ileriye taşınmasındaki en önemli araçtır. Birçok kadın çalışmayı istediği halde bazı nedenlerden dolayı çalışma hayatına giremeyebiliyor. Bu nedenlerin başında ise çocuk ve yaşlı bakımı gelmektedir. Aktif olarak iş yaşantısında bulunan birçok kadın çocukları olduktan sonra iş yaşantısından uzaklaşmak zorunda kalmaktadır. Çocuklarına bakmak için ebeveyn veya bir yakınının desteğini alamayan kadınlarımız çocuğu okula başlayana kadar evde çocuğunun bakımını üstlenmek zorunda kalmaktadır.

     Toplumun gelişimi çocuğun gelişimi ile mümkündür. Çocuklarımızın her açıdan sağlıklı bireyler olarak yetişmesi için kreşlerin önemi oldukça fazladır. Kreş eğitimi çocuğun birey olma yolundaki ilk basamaklarından biridir. Bu sebeple bütün çocukların kreş eğitimi almış olması toplumun gelişimi açısından oldukça önemlidir. Günümüzde birçok kreş veya gündüz bakım evleri aileler için oldukça maliyetli hale gelmiştir. Kadınlarımız kreş ücretlerini ödeyemedikleri için iş hayatından uzaklaşmakta ve çocuğunun bakımı ile ilgilenmektedir.

      Çalışan kadınlarımız için kreş desteği konusunda yasal düzenlemeler mevcuttur fakat yeterliliği tartışma konusudur.  6331 Sayılı İş Güvenliği Kanunu kapsamında hazırlanan Gebe ve Emziren Kadınların Çalışma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmeliğe göre; “yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun, 100-150 kadın işçi çalıştırılan işyerlerinde, bir yaşından küçük çocukların bırakılması ve bakılması ve emziren işçilerin çocuklarını emzirmeleri için işveren tarafından, çalışma yerlerinden ayrı ve işyerine en çok 250 metre uzaklıkta bir emzirme odasının kurulması zorunludur.  Yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun, 150’den çok kadın işçi çalıştırılan işyerlerinde, 0-6 yaşındaki çocukların bırakılması ve bakılması, emziren işçilerin çocuklarını emzirmeleri için işveren tarafından, çalışma yerlerinden ayrı ve işyerine yakın bir yurdun kurulması zorunludur. Yurt açma yükümlülüğünde olan işverenler yurt içinde anaokulu da açmak zorundadırlar. Yurt, işyerine 250 metreden daha uzaksa işveren taşıt sağlamalıdır. İşverenler, ortaklaşa oda ve yurt kurabilecekleri gibi, oda ve yurt açma yükümlülüğünü, bu yönetmelikte öngörülen nitelikleri taşıyan yurtlarla yapacakları anlaşmalarla da yerine getirebilirler. Oda ve yurt açma yükümlülüğünün belirlenmesinde, işverenin belediye ve mücavir alan sınırları içinde bulunan tüm işyerlerindeki kadın işçilerin toplam sayısı dikkate alınır.” denilmektedir.

Ülkemizde 150 ve daha fazla kadın çalışanı olan iş yerleri sayısı oldukça azdır. Birçok işyeri ise kadın çalışan sayısını 149 da tutarak yükümlülüklerini ortadan kaldırmaktadır. Kadınların da yapabileceği birçok işte erkekler tercih edilmektedir. Bu durum bakıldığı zaman avantaj gibi görülse de kadınlarımız için dezavantaj olabilmektedir. Kadın istihdamının arttırılmasına yönelik çalışmalar içerisinde bu gibi maddelerin yeniden düzenlenme ihtiyacı çok açıktır. Kadınlarımızın anne olduktan sonra üretimden kopmaması için çalışma alanları etrafında ve mahallelerde devlet ve işveren işbirliği ile kreşlerin açılması elzemdir. Bu sayede kadınlar hem üretimde bizzat yer alacak hem de çocukların bakımı devlete teslim edilecektir. Kadınlarımız çocuk bakımını güvence altına alabilmeli ve üretimin her alanında yer alabilmelidir.

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
default-featured-image
‘Örselenmiş kadın’ hukuk kriteri olsun
default-featured-image
Yargıtay son noktası koydu! Maaş geçiş promosyonu...
i
Ülkenin PKK İle Mücadelesinde Halkın Gaz Bombasından Etkilenmesi Hak İhlalini Oluşturmaz-AYM Kararı
773x435_cmsv2_c889a1f1-98d8-599f-ae50-11fe5d156835-4814412
12 Yıldır Süren Davada Taraf Uzun Yargılamadan Dolayı Tazminat Hak Eder
alkolsatisi
Polis, Gece 22.00'dan Sonra Alkol Satışı Yapıldığına İlişkin Alıcı Kılığında Büfeye Tuzak Kuramaz
ankara-bam-4-123-07-202016-05
Her Ne Kadar Eşi ,Uyuşturucunun Sanığa Ait Olduğunu Söylese de Sanığın Kabulu Etkin Pişmanlık Hükmünü Oluşturur
569ae394-95b6-4415-aff8-89b675fee871b18d927d-177b-4859-ba00-88e448e92846
Koronavirüs Dolayısıyla Kiranın Düşürüldüğüne İlişkin Haberin BAM Kararı
907441-642x340
Yargıtay, Faturanın Sahteliğinde Bu Hususlara Dikkat Ediyor
arabuluculuk-nihai-tutanaginin-sunulmamasi-gerekcesiyle-davanin-reddi_65b78
Arabuluculuk Nihai Tutanağının Sunulmaması Gerekçesiyle Davanın Reddi
aile_konutundaki_serh_nasil_kaldirilir_h11977_2550f
Aile Konutu Şerhinin Terkini İstemi
ziraat-bankasi-halkbank-vakifbank-garanti-bbva--4882707
Bankalara Rekabete Aykırı Davranışlar
752x395-milyonlarca-arac-sahibini-ilgilendiriyor-danistay-acikladi-artik-hacizli-araclar-1560862424685
Hacizli Aracın Tescil Talebi, Noter Satışından Sonra Konulan Hacizler