Anasayfa » 6-8 Ekim Terör Olayları Davası Devam Ediyor

6-8 Ekim Terör Olayları Davası Devam Ediyor

yazan hukukanaliz

6-8 Ekim terör olaylarının faillerine yönelik davada sanık savunmaları başladı. Eski HDP Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Altan Tan, olaylarda rolü olmadığını iddia etti. Halkı sokağa çağıran kararların alındığı toplantıya katılmadığını söyleyen Tan, 6-8 Ekim’de yaşanan olayları benimsemediğini ifade etti.

6-7-8 Ekim 2014’te halkı sokağa çağırarak çok sayıda vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olan Kobani olaylarına ilişkin davanın 4. Celsei Sincan’da görüldü.

Davada, eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin DemirtaşFigen Yüksekdağ ve terör örgütünün sözde dağ kadrosu MuratKarayılanCemil Bayık ile Duran Kalkan sanık olarak yer aldı. 27’si tutuklu 108 sanıklı davada sanıklar, “Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma, adam öldürme, öldürmeye teşebbüs, kamu malına zarar verme” suçlarından yargılanıyor.

108 sanık için 38’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen iddianamede, 37 maktul, 2 bin 676 mağdur yer aldı. İddianamede HDP’nin terör örgütü PKK ile bağı da tek tek anlatıldı. HDP’lilerin Kandil’e yaptığı ziyaretler, 6-8 Ekim olaylarında halkı provokasyona getiren paylaşımlara da iddianameyle kayıtlara geçti.

Davanın 20 Eylül’deki celsesi sanık avukatlarının talepleriyle başladı. Avukatların yargılama sürecini uzatmaya yönelik tavırları dikkat çekti. Salona giriş çıkışlarda arbede oluşturan sanık avukatları, mahkeme salonu içinde de hakimin işlerini yapmasını engelleyecek diyaloglar başlattılar.

Avukatların taleplerinin ardından eski HDP Milletvekili Altan Tan savunma yaptı.

Tan, terör hakkındaki terör örgütü üyesi ve yöneticiliği suçlamasını kabul etmedi. “Hiçbir yasa dışı örgütle bağlantım hatta sempatizanlığım yoktur” diyerek kendini savundu.

O dönem Merkez Yürütme Kurulu Üyesi olan Tan, halkı sokağa çağırma kararının alındığı toplantıya katılmadığını söyledi. Yaşanan olayları benimsemediğini savunan Altan Tan, “O toplantının genel muhtevası ile ilgili bilgi sahibi değilim çünkü toplantıda değildim” dedi.

Kaynak: Ulusal

Benzer Yazılar

Bir Yorum Bırak