Anasayfa » Su Kanunu Hazırlanıyor

Su Kanunu Hazırlanıyor

yazan hukukanaliz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ‘Suyun Gücü Milletle Buluşuyor Toplu Açılış Töreni’ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Toplam yatırım tutarı 1 milyar 470 milyon lira olan tüm tesislerin hayırlı olmasını diliyorum” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde “Suyun Gücü Milletle Buluşuyor Toplu Açılış Töreni”nde konuştu.

Ankara’nın 2050 Yılına Kadar Ki Su İhtiyacını Karşılıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Açılışını yapacağımız projeyle Ankara’nın 2050 yılına kadar olan su ihtiyacını karşılıyoruz.” diyerek, “Salgına ve kuraklığa rağmen Ankara’da şuana kadar içme suyu sıkıntısı çekilmedi. Ankaramıza bu tesisleri kazandırırken komşu şehirlerimizi de ihmal etmiyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Suyu Korumakla Vatanı Korumak Arasında Fark Yok

Erdoğan ülkemizin su kaynaklarını en etkin ve verimli şekilde kullanmaya özen gösterildiğini söyleyerek, “Suyumuzu korumakla vatanımızı korumak arasında mahiyet itibarıyla hiçbir fark görmüyoruz.” dedi.

İklim Değişikliği Nedeniyle Su Kaynaklarımız Azalıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan su kirlililiğinin önüne geçmeye çalışıldığını ve iklim değişikliği nedeniyle su kaynaklarımız azaldığını söyledi. Suyu açık kanalet sistemleriyle kullanmanın yanlış olduğu inancındayız. 

İllerimizin 2071 Yılına Kadar Olan İçme Suyunu Planladık

Erdoğan, “Son 19 yılda su ve gıda güvenliğini garanti altına alacak birçok projeyi hayata geçirdik. İllerimizin 2040, 2050 ve hatta 2071 yıllarına kadar içme suyu çalışmalarını planladık.” dedi

Yer Altı Barajlarını 150’ye Yükselteceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan Son 3 yılda su alanında 41 milyar liranın üstünde yatırım yapıldığını belirterek, “Toplam 1000 tesisi bu dönemde tamamladık. 45 milyon kişiye ilave içme suyu sağladık, yaptığımız tesislerle su depolama kapasitemizi yükselttik.” söyledi. Erdoğan aynı zamanda iklim değişikliği ve nüfus artışı sebebiyle 26 adet yer altı barajı inşa edildiğini ve 2023 yılına kadar bu sayıyı 150’ye yükseltileceğini kaydetti. 

Meclis’te Bir “Su Kanunu” Hazırlıyoruz

Erdoğan, “Hedeflerimize daha hızlı ulaşabilmek ve su yönetimindeki çatışmaları önlemek amacıyla Meclis’te bir ‘Su Kanunu’ hazırlıyoruz.” dedi.(Aydınlık)

Benzer Yazılar

Bir Yorum Bırak