Yargıtay: Amir olmak işçiyi küçültecek ifade kullanma hakkı vermez

Daire, olayda ismi geçen üretim şefinin işyerinde amir konumda olmasının işçiye, “Lan oğlum elini cebinden çıkar” diyerek küçültücü, tahrik edici ifade kullanma hakkı vermediği kaydedildi.

Bir işyerinde, yaşadığı tartışma sonrasında işveren tarafından işten çıkartılan işçi, kıdem ve ihbar tazminatı alacaklarının olduğunu ileri sürerek dava açtı. İş Mahkemesinde görülen davada işçi avukatı, üretim tesisinin durması sonucu müvekkilinin yanına gelen üretim şefinin şiddetli bir şekilde müvekkilinin koluna müdahale ederek “Elini cebinden çıkar” dediğini söyledi. Bu durum üzerine müvekkilinin, amirinin elini iterek “Sen ne yapıyorsun?” dediğini bildiren işçi avukatı bu olayın üzerine işyerindeki amirin ise “Lan oğlum sen ne ayaksın?” demek suretiyle müvekkiline hakaret etmeye başladığını ifade etti.

YEREL MAHKEME FESHİ HAKLI BULDU

Davada işyeri avukatı da, dava dilekçesinde ileri sürülen iddialarının tümüyle gerçek dışı olduğunu savundu. İşyeri avukatı ayrıca, davacı işçinin, üretim şefinin üzerine yürüyerek yumruk atmaya çalıştığını, bağırarak tehdit ettiğini iddia ederek davanın reddini istedi. Mahkeme, işçinin amiri üzerine yürümesinin sataşma niteliğinde olduğunu belirterek, işverence yapılan feshin haklı olduğu gerekçesi ile davayı reddetti.

YARGITAY YEREL MAHKEME KARARINI BOZDU

Yerel mahkeme tarafından verilen karar işçi avukatınca temyiz edilince dosya Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’ne geldi. Temyiz incelemesi sonucunda Daire, davacı işçinin eyleminin haklı fesih boyutuna varmadığını kaydederek, davayı reddeden yerel mahkeme kararını bozdu. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi kararında ise önemli tespitlerde bulunuldu.

KARARIN GEREKÇESİ

Kararda, olayda ismi geçen üretim şefinin işyerinde amir konumda olmasının, işçiye “Lan oğlum elini cebinden çıkar” diyerek küçültücü, tahrik edici ifade kullanma hakkı vermediği gibi, davacı işçinin verdiği tepkinin ise ilk hareket ve tahrik edici eylemin karşı taraftan gelmesi nedeni ile haklı fesih boyutuna varmadığı ifade edildi. Kararda, şu ifadelere yer verildi:

“Dosya içerisinde davacının daha önce bu tarz bir eylemine dair davalı işveren tarafından verilen ceza ya da tutanağa rastlanmadığı, davacının tahrik neticesinde sarf ettiği sözler olsa da vurma ya da hakarete varan söz ve davranışı olmadığı bu nedenle davacı eyleminin haklı fesih boyutuna varmadığı, yapılan feshin ancak geçerli fesih olarak kabul edilebileceği anlaşılmakla, feshin haklı olduğu gerekçesi ile davanın reddine dair verilen kararının bozulması gerekmiştir.” (Olcay Kabaktepe – Aydınlık)

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
default-featured-image
‘Örselenmiş kadın’ hukuk kriteri olsun
default-featured-image
Yargıtay son noktası koydu! Maaş geçiş promosyonu...
i
Ülkenin PKK İle Mücadelesinde Halkın Gaz Bombasından Etkilenmesi Hak İhlalini Oluşturmaz-AYM Kararı
773x435_cmsv2_c889a1f1-98d8-599f-ae50-11fe5d156835-4814412
12 Yıldır Süren Davada Taraf Uzun Yargılamadan Dolayı Tazminat Hak Eder
alkolsatisi
Polis, Gece 22.00'dan Sonra Alkol Satışı Yapıldığına İlişkin Alıcı Kılığında Büfeye Tuzak Kuramaz
ankara-bam-4-123-07-202016-05
Her Ne Kadar Eşi ,Uyuşturucunun Sanığa Ait Olduğunu Söylese de Sanığın Kabulu Etkin Pişmanlık Hükmünü Oluşturur
569ae394-95b6-4415-aff8-89b675fee871b18d927d-177b-4859-ba00-88e448e92846
Koronavirüs Dolayısıyla Kiranın Düşürüldüğüne İlişkin Haberin BAM Kararı
907441-642x340
Yargıtay, Faturanın Sahteliğinde Bu Hususlara Dikkat Ediyor
arabuluculuk-nihai-tutanaginin-sunulmamasi-gerekcesiyle-davanin-reddi_65b78
Arabuluculuk Nihai Tutanağının Sunulmaması Gerekçesiyle Davanın Reddi
aile_konutundaki_serh_nasil_kaldirilir_h11977_2550f
Aile Konutu Şerhinin Terkini İstemi
ziraat-bankasi-halkbank-vakifbank-garanti-bbva--4882707
Bankalara Rekabete Aykırı Davranışlar
752x395-milyonlarca-arac-sahibini-ilgilendiriyor-danistay-acikladi-artik-hacizli-araclar-1560862424685
Hacizli Aracın Tescil Talebi, Noter Satışından Sonra Konulan Hacizler